دومین جلسه کمیسیون مهندسی و سیستم­ها با محوریت تعیین سرفصل­های این کمیسیون، روز یکشنبه چهاردهم بهمن 1397 در محل سندیکای شرکت­های تولید کننده برق تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه آقای مهندس غیاث­الدین برای اعضای جدید، توضیحاتی درباره ماهیت و وظایف کمیسیون­های سندیکا بیان نمودند و از مزیت­های این کمیسیون­ها برای شرکت­های عضو، مثال­هایی ارائه کردند.

در ادامه آقای مهندس صبوری دستور کار ورودی کمیسیون را در 4 حالت شرح دادند:

  • پیشنهاد­ها و درخواست­های دریافت شده از اعضای سندیکای شرکت­های تولیدکننده برق که ماهیت فنی و سیستمی دارند در این کمیسیون بررسی خواهد شد.
  • بررسی پیش­نویس مقررات، دستورالعمل­ها و آیین­نامه­هایی که با فعالیت­های اعضای این سندیکا مرتبط باشند، از جنبه فنی و سیستمی در این کمیسیون انجام می­پذیرد. همچنین مصوبات مرتبط، در این کمیسیون ارزیابی و آثار آن بر کارکرد شرکت­های عضو بررسی می­شوند و در نهایت انعکاس ارزیابی­­های انجام شده به اعضا صورت می­پذیرد.
  • بسیاری از شرکت­ها، تولیدکنندگان و خدمات دهندگان، نرم­افزارها، سیستم­ها و محصولاتي را براي استفاده در نيروگاه­هاي توليد برق ارائه و معرفي می­کنند. چنین مواردی به تشخیص این کمیسیون و بعد از بررسي هاي لازم در صورتی که قابلیت معرفی به نیروگاه­ها را داشته باشند به اعضاء منعکس خواهند شد.

همچنین برخی شرکت­ها پیشنهادهایی برای برگزاری همایش، نشست فنی و نشست معارفه­ موضوع می­دهند که اگر صرفا تبلیغاتی نبوده و جنبه مهندسی، فنی و علمی داشته باشد در این کمیسیون ارزیابی شده و نسبت به اجرای آن­ها و یا آشنایی شرکت­های عضو با این محصولات و توانمندی­های جدید، تصمیم­گیری می­شود.

  • حالت دیگری از موارد دستورکار کمیسیون، از خود اعضای کمیسیون با توجه به روابطی که خارج از سندیکا دارند و ارزش افزوده­ای که مایل به ایجاد آن در این کمیسیون هستند، می­باشد. بنابراین نظرها و پیشنهادهای اعضای کمیسیون که با اهداف کمیسیون مطابقت داشته باشند نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

سپس هر یک از اعضای کمیسیون پیشنهادهای خود را بیان نمودند که به صورت زیر بوده است:

  • تحلیل کلان عملکرد و روند تولید برق کشور از ديدگاه مهندسي، بررسی شاخص هاي اصلي آن و مقایسه با سایر کشورها
  • تعریف و تعیین موضوعات، مخاطبین و سیلابس برای کنفرانس­ها و دوره­های تخصصی
  • ایجاد بانک اطلاعاتی O&M و مساعدت در تامین قطعات (با توجه به اساسنامه سنديکا نياز به بررسي بيشتر دارد)
  • اخذ تجربیات موفق و غیر موفق شرکت­های عضو به منظور به اشتراک گذاشتن بین اعضاء (تسهیل تعاملات بین نیروگاهی)
  • تسهیل­گری برای اجرای فناوری­های جدید در نیروگاه­ها در صورت ايجاد مزيت اقتصادي

در پایان جلسه مقرر شد اعضای کمیسیون در جلسات آتی علاوه بر اولویت بندی سرفصل­های تعیین شده، بودجه کمیسیون در سال آینده را مشخص و تدوین نمایند.

این جلسه با حضور آقایان اسداله صبوری (رئیس کمیسیون)، رضا افتخاری، رامین حقیقی خوشخو، محمد تناسان، هیوا خالدی، سرکار خانم ها نسترن ریاحی و  معصومه پاشا (دبیر کمیسیون) در تاریخ 14 بهمن 1397 برگزار گردید. آقای مجید شیرازی از غائبین این جلسه بوده اند.

سندیکا, فنی و مهندسی, کمیسیون, کمیسیون سیستم ها, کمیسیون مهندسی, کمیسیون مهندسی و سیستم ها
نوشتهٔ پیشین
جلسه سوم؛ 9 بهمن 1397
نوشتهٔ بعدی
جلسه دوم؛ سه شنبه 30 بهمن 1397

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید