نقش نیروگاه‌های غیر دولتی در گذر از پیک تابستان نادیده گرفته شده است

سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با ارسال نامه‌ای به وزیر نیرو از نادیده گرفتن نقش نیروگاه‌های خصوصی در گذر از پیک تابستان امسال گلایه کرد.

در این نامه با اشاره به افزایش تقاضا تا سطح 73463 مگاوات در تابستان سال جاری و تلاش مضاعف حوزه‌های مختلف و مدیریت کلان وزیر نیرو که منجر به تامین سهم عمده تقاضای برق به ویژه در بخش‌های عمومی و خانگی شده، آمده است: در این میان نیروگاه‌های خصوصی با در اختیار داشتن 68 درصد از ظرفیت تولید برق حرارتی و 100 درصد ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر، نقش اصلی در تولید برق پایدار در دوره اوج بار را به خود اختصاص دادند. همچنین در دوره یک‌ساله منتهی به تابستان 1402، جمعا 1944 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث و بهره‌برداری شد.

در بخش دیگری از این نامه با تاکید بر مشکلات اقتصادی نیروگاه‌های خصوصی ناشی از افزایش بی‌سابقه هزینه‌های تعمیرات و بهره‌برداری، فقدان منابع مالی و افزایش مطالبات از دولت، تصریح شده است: نیروگاه‌های خصوصی در اقدامی جهادی، رکوردهای جدیدی در ضرایب آمادگی و تولید طی تابستان سال جاری ثبت کردند که شایسته تجلیل و قدردانی است. این در حالی است که در «همایش سراسری مدیران صنعت آب و برق»، مورخ نهم مهر ماه سال جاری که به منظور تجلیل از تلاشگران گذر از دوره اوج بار برگزار شد، عدم حضور نمایندگان بخش خصوصی و تقدیر از ایشان، سوال‌برانگیز بود.

همچنین در ادامه این نامه به سهم بالاتر نیروگاه‌های خصوصی در شاخص‌های اصلی تولید برق نظیر آمادگی، تولید برق، راندمان، مصرف آب و … اشاره و تصریح شده است: از وزارت نیرو انتظار می‌رفت در انتخاب و تقدیر از فعالان بخش تولید، مطابق همین شاخص‌ها، برای بخش خصوصی که بیش از 50 هزار میلیارد تومان طلبکار است و واحدها را سر پا نگه داشته، در دولتی مردمی که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در دهم بهمن 1401 و ریاست محترم جمهوری اسلامی تاکید بر حمایت از بخش خصوصی دارند، قدردانی لازم صورت می‌گرفت.

در پایان این نامه اظهار امیدواری شده است: با فراهم شدن فضایی مناسب جهت تقدیر از فعالان بخش خصوصی، شاهد تعامل بیشتر وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه با همه تلاشگران صنعت برق باشیم.

نوشتهٔ پیشین
درخواست سندیکا از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای رسیدگی به حل مشکل بازپرداخت وام‌های ارزی نیروگاه‌ها
نوشتهٔ بعدی
همکاری سندیکا با جشنواره و فن‌بازار تخصصی صنعت برق کلید خورد

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید