اولین جلسه کمیسیون فنی و مهندسی در تاریخ یکشنبه 7 بهمن 1397 در محل سندیکا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه آقاي مهندس غیاث­ الدین در مورد چگونگی شکل­گیری تشکل­های صنفی همچون سندیکا توضیحاتی ارائه دادند. سندیکا بر مبناي مقررات اتاق بازرگانی اداره می­شود، ساختار آن طبق الگوی بانک جهانی شامل مجمع، هیأت مدیره و دبیرخانه می­باشد. مهندس غیاث­الدین از شرکت­های عضو به عنوان پتانسیل اصلی سندیکا نام بردند که از طریق کمیسیون­های تخصصی می­توان از این پتانسیل به عنوان بازوی مشورتی و فکری سندیکا بهره برد.

در ادامه این جلسه، مهندس صبوری به بخشنامه­ ارسالی معاونت ریاست جمهوری اشاره کردند که به دستگاههاي دولتي و وزارتخانه­ها تأکيد نموده است در فرآيند بررسي­ها و تصميم سازي­هاي خود از تشکل­های ذیربط نيز استفاده نمايند. عملاً، سندیکا به نمایندگی از 46 شرکت غیردولتی تولیدکننده برق در جلسات مجلس، وزارت نیرو و جلسات دستگاه­هاي دولتي حضور می­یابد.

مهندس صبوری به 46 عضو سندیکا اشاره کردند که مالکیت غیردولتی دارند و حدود 60% انرژی برق کشور را تولید می­کنند. این نیروگاه­ها یا توسط بخش خصوصی ساخته شده­اند و یا توسط بخش خصوصی خريداري شده­اند. به تدریج که تعداد نیروگاه­های غیردولتی افزایش یافت، مشکلات مالی و مطالباتشان از وزارت نیرو نیز پررنگ تر شد و این امر موجب شد مشکلات فنی، مهندسی و مسائل مربوط به ارتقای کیفیت این نیروگاه­ها در اولویت­های پایین­تر قرار گيرد.

در این کمیسیون با بررسی مصوبات هیأت تنظیم، دستورالعمل­ها و مصوبات بازار برق، اثرات فنی آن­ها بررسی و تاثیرات مثبت و منفی آن­ها طی گزارش­هایی­ به شرکت­هاي عضو ارائه خواهد شد و در صورت لزوم پی­گیری­های جدی­تری از طرف سندیکا صورت خواهد پذیرفت.

در مواردي که انجام بررسي­ها و مطالعات نياز به استفاده از خدمات تخصصي خارج از سنديکا داشته باشد به صورت برون­سپاری يا در قالب پایان­نامه­های دانشگاهی قابل اجرا خواهد بود.

در پایان این جلسه مقرر شد اعضای کمیسیون، سرفصل­های مرتبط با این کمیسیون را ارائه دهند تا به صورت مدون در طی جلسات آتی به بحث و تبادل نظر گذاشته شود.

این جلسه با حضور آقایان اسداله صبوری (رئیس کمیسیون)، مجید شیرازی، رامین حقیقی خوشخو و سرکار خانم معصومه پاشا (دبیر کمیسیون) در تاریخ 7 بهمن 1397 برگزار گردید. آقایان رضا افتخاری، هیوا خالدی و نسترن ریاحی غائبین این جلسه بوده اند.

سندیکا, فنی, فنی و مهندسی, کمیسیون, کمیسیون مهندسی, کمیسیون مهندسی و سیستم ها, مهندسی
نوشتهٔ پیشین
جلسه اول؛ 29 دی 1397
نوشتهٔ بعدی
جلسه سوم؛ 9 بهمن 1397

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید